Jak wybrać czujnik dymu do domu?

Czujnik dymu pomoże zapewnić bezpieczeństwo Twojej rodziny oraz Twojego domu. To tanie urządzenie może ostrzec Cię w razie wybuchu pożaru oraz pomóc go ugasić. Dowiedz się, jak działają czujniki dymu i jak dokonać właściwego wyboru.

Jak działają czujniki dymu?

Sposób działania czujników dymu ma związek z ich zastosowaniem oraz rodzajem pomieszczenia, w którym będą zamontowane. Powinny one ostrzegać przed zagrożeniem, jednak nie powinny wywoływać fałszywych alarmów np. na skutek dymu z papierosa elektronicznego. Podczas wyboru czujnika dymu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego zasięg oraz głośność. Dostępne w sprzedaży urządzenia mają standardowo 85 decybeli. Należy również wziąć pod uwagę ich zasięg (podawany zazwyczaj przez producenta), a zatem odległość, w jakiej można usłyszeć alarm. Im większy zasięg, tym lepszy czujnik. Czujnik może być słyszalny w całym mieszkaniu, ale możesz wybrać również taki, którego zasięg będzie ograniczony do jednego pomieszczenia np. o powierzchni 30 m2.  Wszystko zależy od Twoich potrzeb - wybór należy do Ciebie.

Termiczne czujniki dymu

Najprostszym rozwiązaniem są termiczne czujniki dymu - wykrywają one przekroczenia ustalonej temperatury. Czujniki różniczkowe reagują na duże wahania temperatury w krótkim czasie. Z tego powodu nie nadają się one do zamontowania w pomieszczeniach, gdzie temperatura zmienia się często i szybko. Czujniki te nie sprawdzą się w miejscach takich jak kuchnia czy pralnia. W tym wypadku lepszym wyborem będą czujniki nadmiarowe. Urządzenia termiczne mają swoje klasy czułości: A1, A2, B, C, D, E, F, G. Wybór odpowiedniego urządzenia uzależniony jest od miejsca, w którym chcemy je zamontować.

Optyczne czujniki dymu

Czujniki optyczne charakteryzuje duża podatność na zanieczyszczenie powietrza, takie jak np. kurz i pył. Działają one na zasadzie rozproszenia wiązki światła, które przesyłane jest między dwoma sensorami. Alarm uruchamia się w momencie, gdy wiązka światła (podczerwonego lub ultrafioletowego) zostanie zakłócona. Dużą zaletą czujników optycznych jest szybkość reakcji i czułość. Ich wadą jest natomiast podatność na fałszywe alarmy. Nawet najmniejsze zanieczyszczenie powietrza takie jak dym z elektronicznego papierosa może być zinterpretowane przez urządzenie jako realne zagrożenie.

Jonizacyjne i multisensorowe czujniki dymu

Na rynku dostępne są również czujniki jonizacyjne i multisensorowe. Czujniki jonizacyjne cechuje wysoka skuteczność. Potrafią one rozpoznać zagrożenie poprzez wykrycie zakłóceń przepływu jonów między dwoma elektrodami. Bardzo popularnym i polecanym rozwiązaniem są urządzenia multisensorowe, które potrafią wykryć ogień, stosując kilka sposobów jednocześnie. Do urządzeń tych często dołączone są inne, dodatkowe czujniki np. wykrywające związki tlenków azotu i tlenku węgla.

Sposób zasilania czujnika dymu

Do zasilenia czujnika wykorzystuje się prąd z sieci elektrycznej lub baterie. Zasilanie czujnika z gniazda jest lepszym rozwiązaniem, jednak znacznie ogranicza to miejsce jego montażu. Konieczny jest wówczas dostęp do instalacji elektrycznej. Ponadto tego typu czujnik nie spełnia swojej funkcji w momencie, gdy jest odłączony od prądu np. podczas przerwy w jego dostawie. Jeśli chcemy uniknąć takiej sytuacji, powinniśmy wybrać czujnik, który możemy zasilać jednocześnie przez baterie oraz prąd z gniazda elektrycznego. W takim wypadku czujnik czerpie prąd z baterii, a jeśli dojdzie do jej rozładowania - automatycznie zmienia sposób pobierania energii i ładuje się prądem z sieci elektrycznej.

Komentarze

Zostaw Komentarz