Ubezpieczenie domu - jakie wybrać?

Wśród Polaków ubezpieczenie domu jest wciąż mało popularnym rodzajem ubezpieczenia. Jako powód niezdecydowania się na ubezpieczenie podają na przykład zbyt dużą kwotą polisy, niskie ryzyko czy małą wartość majątku.

Mało kto jednak realnie zdaje sobie sprawę, jaką tragedią jest utrata dachu nad głową z dnia na dzień. A postępujące zmiany klimatu, których objawem są właśnie coraz liczniejsze kataklizmy naturalne, nie stanowią wcale abstrakcyjnego zagrożenia.

Czy warto ubezpieczyć dom?

Ubezpieczenie domu oznacza szereg korzyści, które rekompensują nawet wysoką cenę polisy. Do głównych zalet ubezpieczenia zaliczamy:

  • komfort i bezpieczeństwo, które nam daje świadomość ubezpieczenia domu lub mieszkania

  • ewentualnie odszkodowanie w razie zdarzenia,

  • pomoc fachowców.

Są to kwestie, obok których nie można przejść obojętnie. Dają one pewność psychiczną, że w razie sytuacji awaryjnej mamy jakieś zabezpieczenie finansowe i plan działania.

Jak wybrać ubezpieczenie domu?

Podstawowym pytaniem, które musimy sobie zadać przed zakupem ubezpieczenia, jest: Co właściwie chcemy ubezpieczyć? Rodzajów polis jest bardzo dużo i różnią się np. w zależności do tego, czy będziemy ubezpieczać dom, czy mieszkanie w bloku bądź kamienicy. W tym pierwszym przypadku powinniśmy być ostrożniejsi, bo szereg wypadków, które mogą nas dotknąć, jest naprawdę szeroki. Najpopularniejszymi zdarzeniami związanymi z domami są:

  • pożar,

  • zalanie, powódź,

  • trąba powietrzna, porywisty wiatr,

  • kradzież mienia,

  • trzęsienie ziemi.

Należy dobrze zastanowić się, które z powyższych kataklizmów są najbardziej prawdopodobne w naszym miejscu zamieszkania, a następnie upewnić się, że nasz potencjalny ubezpieczyciel odpowiada na nasze potrzeby.

Jak to sprawdzić? Najważniejsze postanowienia znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (odpowiednik standardowego OWO, czyli Ogólnych Warunków Umowy). To tam znajdziemy szczegółowe informacje na temat tego, od czego chroni nas ubezpieczenie oraz wszystkie definicje, np. pożaru czy powodzi.

Rodzaje ubezpieczeń domu

Część ubezpieczycieli oferuje w najtańszym pakiecie tylko ubezpieczenie podstawowe, czyli ubezpieczenie samych murów budynku. W pakietach rozszerzonych zazwyczaj ubezpieczone są też tzw. elementy stałe - czyli np. podłogi, okna, framugi, schody. Dokładny zakres ubezpieczenia jest inny u każdego ubezpieczyciela, dlatego decyzję o jego wyborze powinna poprzedzać skrupulatna analiza warunków.

Ubezpieczenie - dla każdego

Jeżeli już zainwestowaliśmy nasz kapitał w zakup domu lub mieszkania, to ubezpieczenie ich powinno być dla nas czymś oczywistym. Nie musimy od razu decydować się na najdroższe ubezpieczenie - ważne jest to, by dobrać je adekwatnie do sytuacji i regionu, a nie kierować się jedynie ceną.

Komentarze

Zostaw Komentarz