Konstrukcje oporowe w budownictwie

W budownictwie budowlane elementy oporowe stosuje się bardzo często. Zdecydowana większość z nich chroni budynki przed napierającą ziemią. Warto jednak zauważyć, że konstrukcje te nie zawsze mają postać dużych, betonowych zapór. Czasem charakteryzują się one znacznie subtelniejszym kształtem.

Suche mury oporowe

Konstrukcjami dosyć często spotykanymi w budownictwie są tzw. suche mury oporowe. Ich zadaniem jest zabezpieczenie podjazdów, dróg dojazdowych, a także wielu innych elementów infrastruktury przed oddziaływaniem zsuwającego się gruntu. Nazwa mury suche oznacza, że do jej produkcji nie wykorzystuje się zaprawy. Jedyną siłą stabilizującą cały mur jest więc ciężar poszczególnych bloków i siła tarcia pomiędzy nimi. Do budowy murów suchych wystarczą odpowiednio zakotwiczone w ziemi klocki betonowe lub prostopadłościenne kamienie. Maksymalna wysokość takiego muru to 80 cm.

Mury oporowe murowane

To konstrukcje składające się z kamieni, cegieł klinkierowych lub betonowych kształtek, Zwykle są one osadzone na specjalnym fundamencie, którego wysokość waha się w granicach 20 - 50 cm. W związku z zastosowaniem wypełnienia, murek oporowy betonowy powinien zostać wyposażony w specjalne sączki drenarskie, które ułatwią odprowadzenie wody. Brak sączków mógłby znacząco zwiększyć masę ziemi, a w konsekwencji doprowadzić do zawalania się całej struktury.

Mury betonowe masywne

Niektóre ściany oporowe mają postać wylanej w szalunku ścianki betonowej. Zaletą takiego rozwiązania jest jego duża wytrzymałość. Wysokość ich fundamentów powinna wynosić od 30 do 50 cm i zależeć w głównej mierze od spoistości podłoża. Niezbędne jest też zastosowanie zbrojenia, które wzmocni strukturę całej konstrukcji. Masywne konstrukcje oporowe warto wylewać stopniowo, to jest najlepiej co około 10 cm. Dzięki temu ma się pewność, że całość będzie powoli, ale systematycznie się wiązać.

Różne rodzaje, różne możliwości

Niektóre odmiany murków oporowych są budowane na podstawie relatywnie słabego tworzywa. Mowa tu m.in. o murkach z piaskowca lub wapnia, które charakteryzują się bardzo dużą nasiąkliwością. Mury te należy budować wraz ze specjalnymi warstwami izolacyjnymi, które będą umiejscowione pomiędzy klockami betonowymi, płytą lub blokiem, a warstwą gruntu. Efektywność takiego rozwiązania powinna być zwiększona poprzez zastosowanie odciążającego grunt drenażu.

Konstrukcje o charakterze oporowym odgrywają w budownictwie bardzo ważną rolę. I to niezależnie od tego, czy zabezpieczają one całą bryłę budynku, czy też określone jej fragmenty.

Komentarze

Zostaw Komentarz