Jak i gdzie składować węgiel?

Jak i gdzie składować węgiel?

Dawniej węgiel składowano w piwnicach, co zresztą było oczywiste, biorąc pod uwagę ówczesną konstrukcję budynków. Dziś coraz częściej - chociażby ze względu na brak podpiwniczenia - węgiel przechowuje się w zewnętrznych boksach, pod zadaszeniem lub w inny, wygodny dla właściciela posesji sposób.

Słów kilka o podłożu

Pomieszczenie przeznaczone do przechowywania węgla powinno posiadać mocno utwardzone podłoże. Najlepiej, jeśli będzie nim dobrze ubita glina lub wylewka betonowa. Ciekawym rozwiązaniem są wspomniane już wcześniej boksy, które są wydzieloną przestrzenią przeznaczoną do przechowywania węgla. Można je zabudować praktycznie wszędzie, utwardzając w danym miejscu podłoże. Zaleca się również, aby grunt pod węgiel nie zarastał roślinnością, gdyż może ona negatywnie wpłynąć na kaloryczność węgla i efektywność jego spalania.

Na zewnątrz lub wewnątrz?

Jeśli istnieje taka możliwość, to warto przechowywać węgiel we wnętrzu pomieszczeń lub piwnic. Jeśli takiej możliwości nie ma, trzeba ograniczyć się do np. wiaty lub czegoś na wzór garażu z utwardzonym podłożem. W jednym i w drugim przypadku warto postawić na worki na węgiel, gdyż ograniczą one rozprzestrzenianie się węglowego pyłu i innych zabrudzeń. Istotne jest, aby opał nie był narażony na działanie wilgoci lub intensywnego, bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli nie ma innej możliwości, to węgiel należy przykryć wodoodporną płachtą, która ograniczy zjawisko jego nasiąkania.

Kwestie bezpieczeństwa

Węgiel - niezależnie od metody przechowywania - musi znajdować się minimum 1 metr od kotła. Dzięki temu ryzyko powstania pożaru jest zdecydowanie mniejsze. Przestrzeń w której znajduje się opał powinna być okresowo wentylowana, a także zabezpieczona przed działaniem wilgoci i kurzu. Zaleca się również, aby opał był przechowywany stosunkowo blisko kotła, dzięki czemu jego uzupełnianie będzie szybsze i efektywniejsze. Jeśli węgiel jest przechowywany w piwnicy, warto zainstalować w tym miejscu dodatkowe źródło światła. Nie musi być to od razu nowa instalacja. W tym przypadku wystarczy pojedyncza, przenośna lampa.

W workach czy luzem?

Węgiel sprzedawany luzem jest tańszy. Znajduje on swe zastosowanie głównie w piwnicach, w których dystans pomiędzy składowiskiem opału a kotłem jest stosunkowo niewielki. W pozostałych przypadkach warto postawić na nieco droższy, ale znacznie bardziej funkcjonalny węgiel workowany. Worki na węgiel zapewniają wyższy komfort pracy, ograniczają ryzyko powstawania zabrudzeń i optymalizują proces napełniania np. kotła retortowego.

Mówiąc wprost - przechowywanie węgla w piwnicy to najlepsze rozwiązanie. Czasem jest to jednak niemożliwe, co wymusza skorzystanie z niestandardowych rozwiązań.

Komentarze

Zostaw Komentarz