Do kogo zgłosić awarię oświetlenia na ulicy?

Awaria latarni ulicznej zwykle nie przykuwa zbytnio naszej uwagi. Problem pojawia się dopiero w momencie, kiedy nie świeci się ta na naszym osiedlu czy też w pobliżu ulicy, przy której mieszkamy. Jest to niezwykle kłopotliwe, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko robi się ciemno. Egipskie ciemności panujące w okolicach domu znacznie zmniejszają poczucie bezpieczeństwa, dlatego jak najszybciej należy taką awarię zgłosić odpowiednim służbom zajmujących się tego rodzaju sprawami.

Najczęstsze przyczyny awarii oświetlenia 

Nieświecące się latarnie uliczne to wcale nierzadki problem. Najczęściej oświetlenie ulicy gaśnie na skutek załamania pogody. Wyładowania atmosferyczne, intensywne opady atmosferyczne czy też wiatr mają niestety niekorzystny wpływ na infrastrukturę energetyczną. Brak świateł ulicznych to czasami efekt wypadków drogowych. W wyniku zderzenia samochodu z latarnią znajdują się w pobliżu drogi może dojść między innymi do przerwania dopływu zasilania czy też innej poważnej usterki, co w konsekwencji zaowocuje brakiem oświetlenia w okolicy. Nieświęcąca latarnia to najczęściej jednak efekt przepalonej żarówki, którą po prostu trzeba wymienić. 

Do kogo zwrócić się o pomoc w przypadku awarii ulicznej 

Bez względu na to, jaka jest przyczyna awarii oświetlenia ulicznego, należy ten fakt zgłosić do właściwego organu zarządzającego infrastrukturą energetyczną na konkretnym obszarze. W przypadku dróg krajowych przebiegających przez małe miasta będzie to Urząd Miasta lub Gminy. W dużych aglomeracjach za tego rodzaju awarie jest odpowiedzialny Zarząd Dróg. W niektórych dużych miastach uruchomiono specjalne numery alarmowe, pod którymi możemy zgłaszać awarię latarni i inne problemy związane z niesprawną infrastrukturą miejską. Niestety nie każda aglomeracja może się pochwalić takim rozwiązaniem. W przypadku, kiedy nie wiemy kto jest zarządcą drogi, przy której nie świeci się latarnia, możemy w ostateczności skorzystać z pomocy numeru alarmowego Pogotowia Energetycznego. Zdarzyć się jednak może,  że operator nie przyjmie zgłoszenia i odeśle nas do właściwej jednostki terenowej, odpowiedzialnej za usuwanie tego rodzaju problemów. 

Ile trwa usuwanie awarii

Kiedy awaria oświetlenia ulicznego obejmuje duży obszar i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz uczestników ruchu, jest usuwana w krótkim czasie od zgłoszenia. W przypadku drobnych usterek, takich jak wymiana przepalonej żarówki, może się niestety wydłużyć w czasie. Problem takich niewielkich usterek rozwiązałoby oświetlenie LED uliczne. Lampy wykorzystujące tą nowoczesną technologię nie tylko zapewniają odpowiednie oświetlenie ulic, ale charakteryzują się znacznie większą żywotnością i nie trzeba ich tak często wymieniać.

Komentarze

Zostaw Komentarz